Jak skladovat vodku

Destiláty, jako je vodka, jsou známé svou dlouhou trvanlivostí. I když je pravda, že vodku můžete skladovat po delší dobu, měli byste zvážit správné podmínky skladování neotevřených lahví. Nesprávně skladovaná vodka se může odpařit nebo získat nepříjemnou chuť. Jakmile láhev otevřete, měli byste také podniknout kroky k udržení její kvality a zabránění vypařování.

Výběr místa pro uložení vodky

Vyberte místo, které je snadno dostupné

Budete-li vodku používat často, budete si muset najít vhodné suché místo pro uložení vodky. Pokud uvažujete o dlouhodobém skladování, místo, které zvolíte, nemusí být nutně pohodlné. Rozhodněte se, zda chcete vodku skladovat společně s jinými likéry, nebo zda potřebujete pouze místo pro uložení láhve nebo dvou.

Mezi oblíbené způsoby skladování vodky patří:

  • Police nebo skříňka ve vaší kuchyni
  • Skříň na alkohol
  • Malý nebo plný bar

Snažte se láhev skladovat ve svislé poloze

Až se rozhodnete, kam vodku dáte, zkontrolujte, zda můžete láhev uložit tak, aby stála vzpřímeně. Pokud musíte láhev vodky uložit na bok, je pravděpodobnější, že vyteče, takže přemýšlejte o jejím uložení někde jinde.

Pokud je vaše láhev vodky uzavřena zátkou, je ještě důležitější ji skladovat ve svislé poloze. Pokud je vodka na boku a přichází do kontaktu s korkem po delší dobu, alkohol může korek pomalu rozežrat a způsobit vytečení vaší láhve.

Najděte někde se stálou teplotou

Bez ohledu na to, zda vodku skladujete pro krátkodobé nebo dlouhodobé použití, měli byste ji skladovat při stálé teplotě. Teplota by během dne neměla kolísat z horka do chladu. Místo toho se zaměřte na konstantní teplotu 15 až 18 °C, pokud ji nechcete skladovat v mrazničce.

Pokud chcete vodku skladovat dlouhodobě, sklep je dobrá volba (pokud není hned vedle kotle). Vyhněte se skladování v extrémně horkých oblastech, jako jsou podkroví.

Pokud chcete vychlazenou vodku, použijte mrazák

I když alkohol ve skutečnosti zamrzne při velmi nízkých teplotách, vaše domácí mraznička takovou zimu nezvládne. Vodku můžete skladovat v mrazáku, pokud chcete chlazenou vodku do nápojů. Zmrazení vodky však může způsobit, že se bude zdát hustší, ačkoli chuť by neměla být ovlivněna.

Vodka, která je vychlazená a mírně zhoustne, může být ve skutečnosti lepší k pití, protože vám úplně obalí ústa.

vodka

Vyvarujte se skladování vodky na přímém slunci

To je zvláště důležité, pokud je v průhledné lahvičce. Sluneční záření nejenže urychlí odpařování po otevření láhve, ale může změnit chuť vodky, pokud je na slunci skladována po velmi dlouhou dobu. Pro nejlepší skladování uchovávejte vodku na tmavém místě.

Pokud skladujete vodku (a jakékoli jiné likéry nebo víno) na tmavém místě, ujistěte se, že máte dobré osvětlení, když ho potřebujete. Tímto způsobem budete moci zapnout světlo a vidět svou sbírku.

Pokud musíte láhev skladovat na slunci, zabalte láhev do černé látky. Tím se minimalizuje množství světla dopadajícího na vodku.

Uchovávání otevřené vodky

Uchovávejte lahvičku uzavřenou tak dlouho, jak jen můžete

Neotevřenou láhev vodky lze skladovat neomezeně dlouho. Z tohoto důvodu byste měli s otevřením láhve počkat, dokud nebudete skutečně připraveni ji začít pít. Alkohol ve vodce se začne pomalu odpařovat, jakmile se rozbije pečeť a láhev se otevře.

Bude trvat několik desetiletí, než se otevřená vodka stane nepitnou, protože alkohol je konzervační látka.

Ujistěte se, že těsnění na vaší lahvičce je neporušené

Pokud je vaše vodka uzavřena korkem, ujistěte se, že korek je pevně na svém místě, protože uvolněné těsnění by mohlo urychlit odpařování. Pokud má vaše lahvička šroubovací uzávěr podobný uzávěru, ujistěte se, že je pevně uzavřena.

Pokud se zdá, že korkový nebo šroubovací uzávěr nebude bezpečný, možná budete chtít uložit vodku do jiné láhve nebo nádoby.

Otevřenou vodku přeneste do menší nádoby

Pokud jste otevřeli láhev vodky a rozhodli jste se, že ji chcete uskladnit na delší dobu, přeneste zbytek láhve do nové čisté láhve. Nová láhev by měla být dostatečně malá, aby zbytek vodky naplnil láhev a ponechal jen velmi málo místa pro vzduch v láhvi.

Pokud budete nadále skladovat malá množství vodky ve velké a většinou prázdné láhvi vodky, vodka je vystavena stále většímu množství vzduchu. Přenesením vodky do menší nádoby zpomalíte oxidaci a odpařování.

Vodku uchovávejte v baňce velmi krátkou dobu

Pokud byste si chtěli vodku vzít s sebou, když jste venku, skladujte vodku v baňce. Většina baněk se dodává s malými nálevkami, takže vodku můžete snadno přenést do baňky. Nezapomeňte vodku použít nebo ji odstranit do 3 dnů, protože dlouhodobé vystavení kovu v baňce může způsobit, že vodka bude mít kovovou chuť.

Po vyprázdnění vodky vypláchněte baňku a nechte ji vyschnout na vzduchu.